Zariadenie sa nachádza v prekrásnom tichom prostredí kováčovských kopcov
v areáli bývalého pionierskeho tábora.

 

História a súčasnosť

Kováčová sa nachádza 10 kilometrov od Štúrova smerom na Kamenicu nad Hronom, pozdĺž pohoria Burda. Táto oblasť je najteplejšou a najsuchšou oblasťou Slovenska. Vďaka faune a flóre patrí táto oblasť medzi najvýznamnejšie oblasti krajiny. Jednosmerný náučný chodník sa vinie pozdĺž jedinečných a rozmanitých skalnatých útvarov, jeho dĺžka je
4 950 metrov.
Poskytuje nám krásny výhľad na pohorie Burda, na ústie riek Hron a Dunaj, na ostrihomskú baziliku sv. Štefana, na most Márie Valérie, a v peknom počasí dovidno až na miesto kde sa zatáča Dunaj a aj po višehradské zrúcaniny.
Dnes je obľúbenou rekreačnou destináciou – ako aj v minulosti. V druhej polovici 1800 rokov a v prvej polovici 20. storočia bola obľúbeným rekreačným a výletným miestom pre ostrihomskú a budapeštiansku vyššiu spoločnosť, z Ostrihomu boli rekreanti prevezení takzvanou „propeller” parnou loďou na druhý breh. Návštevníci z Budapešti sa do rekreačného strediska dostali železničnou dopravou.
V Kováčovej – vzhľadom k vysokému záujmu – bola postavená aj železničná stanica, a vlaky prichádzajúce z Budapešti a idúce do Budapešti tu pravidelne zastavili. Budova železničnej stanice bola postavená nad prístavom lodí: rekreanti tu musia prejsť niekoľko sto metrov. Už v minulosti tu boli turistické chodníky a chodníčky: výhliadková veža Gloriett a hostinec boli najobľúbenejšími. Bezstarostné uvoľnenie zabezpečí tanečná sála a niekoľko rekreačných objektov.
Svetová vojna a časté zmeny štátnych hraníc spôsobili zánik obce.
V roku 1960 za začala znova rozvíjať: v roku 1966 „Južné Kováčovské kopce“  365 hektárový pozemok vyhlásili za prírodnú rezerváciu, pozdĺž pohoria Burda sa tu postavili rekreačné chaty, bolo postavené termálne kúpalisko, hotel Panoráma, a aj väčšina ciest dostala asfaltový povrch. Dnes čaká návštevníkov mnoho novších budov, penziónov.

V prírodnej rezervácii nájdeme viacero chránených rastlín a zvierat:

kavyľ
kosatec nízky
poniklec veľkokvetý
zlatofúz južný
hlaváči jarný
zimozeleň bylinná
strakoš červenochrbtý
jaseň mannový
turecká višňa
drieň obyčajný
mechúrik stromovitý
mandloň nízka
jašterica krátkohlavá